Mevzuat Danışmanlığı

Mevzuat Danışmanlığı

Türkiye’ de uygulanan dış ticaret mevzuatı, bazı malların ticaretinde devletin çeşitli kurumlarından;

Ön müsaade, kontrol belgesi, teşvik belgesi, kota, tarife veya eşya kontenjanı, fon, telafi edici vergi, ithalat-ihracat vergisi ve benzeri mükellefiyetleri talep etmektedir.

Alınan belgelerdeki eşya tanımı karşılığı olan GTİP (Gümrük Tarife İstatislik Pozisyonu ) ile eşya arasındaki uyum tam ve noksansız olmalıdır. Yanlışlıklar maddi ve hukuki cezalara tabidir.

Mono Global Gümrük Müşavirliği bünyesinde oluşturulan mevzuat servisi ile hizmet verdiği müşterinin dış ticaret konusu tüm eşyalarını incelemekte ve GTİP’ lerini tespit ederek gümrükleme operasyonunun tüm aşamalarında mevzuat departmanımız sizlere danışmanlık yaparak yol göstermektedir.

Resmi Gazete’ de yayımlanan mevzuat değişiklikleri ile gümrük, dış ticaret, tarım, sağlık ve benzeri kurumların mevzuat değişiklerini içeren mevzuat bildirimleri elektronik posta yolu mevzuat servisimiz tarafından ve web sayfamızdaki ‘’GÜNLÜK MEVZUAT ‘’ bölümünde güncel olarak duyurulmaktadır.

Bu kapsamdaki hizmetlerimiz arasında;

İthal veya ihraç edilecek eşyanın Gümrük Tarife İstatislik Pozisyonu tespit etmek; Yetkilendirilmiş Yükümlü Uygulaması, Onaylanmış Kişi Statü Belgesi (OKSB), Bağlayıcı  Tarife Bilgisi (BTB) çıkartılması, Bağlayıcı tarife bilgisi dışında kalan kimyasal maddelere  tarife bilgisi almak, Gümrük Uzlaşma Yönetmeliği kapsamında yapılan taleplerde rehberlik yaparak görüş ve önerilerde bulunmak, uzlaşmak için Firma tarafından yetkilendirme yapılması durumunda toplantılara katılma ve uzlaşma tutanaklarına katılma ve uzlaşma tutanaklarının imzalanması.

whatsapp
Hemen Ara
Faks
+90 (232) 463 98 00
Bize Ulaşın
1471 Sokak No:45 Kat:3/5 35210, Alsancak İzmir
TOP